Siin kirjeldame samm-sammult, kuidas toimub maasoojuspumba paigaldus alates ettevalmistustest kuni hetkeni, mil sinu soojuspump hakkab kodu kütma.
Teavita kohalikku omavalitsust
Enne maasoojuspumba soetamist tuleb küsida kohalikust omavalitsusest paigalduseks ehitusluba. See eeldab üldjuhul projekti koostamist ja ehitusloa saamist, millisele võib kuluda palju aega, mistõttu tuleks sellega alustada aegsasti enne paigaldamist.
Pane tähele, et enne omavalitsuse loa saamist ei tohi paigaldustöödega alustada. Uuri oma valla või linna kodulehelt kehtivaid reegleid ja pidage meeles, et menetluse pikkus võib omavalitsuseti erineda.
Ettevalmistused aias
Maakollektori või soojuspuurkaevude rajamiseks vajaliku ala suurus ja paiknemine tuleks välja selgitada projekteerimise käigus. See tegevus võib kahjustada aias paiknevaid puid ja taimi, mistõttu võib osutada otstarbekamaks õhk-vesi soojuspumba paigaldamine.
Maakollektori ja soojuspuurkaevude rajamisest maasoojusele
Maakollektor paigaldatakse üldjuhul 1 m sügavusele maapinnast ja torustike vahekaugus üksteisest ca 1 m. Väiksemate kruntide korral on võimalik ka kahes kihis maakollektori paigaldus, kusjuures teise kihi sügavus oleks sel juhul 2 m sügavusel. Maakollektori pikkus jääb tavalise eramu korral 300-800 jm vahele, kusjuures selle pikkus sõltub maapinna tüübist, mida savisem ja tihedama koostisega pinnas seda lühem. Ühe kollektori ringi pikkus võiks jääda kuni maksimaalselt 400 jm.
Soojuspuurkaevud on kuni 100 m sügavused ja nende arv sõltub jällegi hoone suurusest. Eestis paigaldatavate puurkaevude väljastusvõimsus on üldjuhul 50W/jm kohta ehk 100 m soojuspuurkaevu väljastusvõimsus oleks 5 kW. Suuremate võimsuste korral ja ka halvema pinnase korral on vaja rajada mitu puurkaevu, mis ühendatakse omavahel.
Aia taastamine
Aia taastamine ei kuulu üldjuhul soojuspumba paigalduse töövõttu. Sõltumata sellest peaks aed peale kollektori või puurkaevude paigaldust olema tasandatud korrektselt.
Sisetööd
Vana katel eemaldatakse ning uus soojuspump paigaldatakse. Seejärel alustab paigaldaja torustiku ühendamist soojuspumbaga. Maakollektor täidetakse spetsiaalse külmumisvastase vedelikuga (piirituse 30% lahus), mida pumbatakse süsteemis ringi, et eemaldada õhk. Samuti täidetakse küttesüsteem. Paigaldatakse vajalikud andurid ja ühendatakse soojuspump maja elektrikilpi.
Kontroll ja kasutuselevõtt
Nüüd kontrollib paigaldaja hoolikalt, et kõik töötab korralikult. Seejärel teeb paigaldaja esmase koolituse soojuspumba kasutamisest ja hooldamisest. Koos paigaldajaga täitke garantiidokumendid. CTC soojuspumpade garantii alates paigaldusest on 5 aastat. Kogu paigaldus võtab tavaliselt aega paarist päevast nädalani.
Nüüd on sinu maasoojuspump kasutusvalmis!
Kui palju maksab maasoojusküte?
Üldist hinda on keeruline öelda, kuna see sõltub väga palju lahendusest. Parima hinna ja energiakasutuse suhte saamiseks võta ühendust CTC edasimüüjaga ja küsi personaalset pakkumist.