Alustuseks: Hea elu algus soojuspumbaga

See on CTC

CTC töötab aktiivselt jätkusuutliku ja fossiilivaba ühiskonna nimel. Me toodame soojuspumpasid Ljungbys, Rootsis, ning meie juured ulatuvad aastasse 1923, mil alustasime Rootsi kodude kütmist.

Soojuspumpade valikus saad hea ülevaate kütte­lahendustest ja soojuspumpadest. Oleme kokku kogunud oma parimad nõuanded – et ka sina saaksid olla osa tuleviku lahendusest. Soojuspumbad elumuutjad – nii sinu kui ka kliima jaoks.

Mis on parim küttelahendus minu kodule?

Soojuspumbad muudavad eluolu – nii sinu kui looduse jaoks.

Selles juhendis vaatleme soojuspumbaga küttelahenduse erinevust kaugkütte, puukatlaga või otse elektriküttega vahel. Saad teadmis erinevate küttesüsteemide kohta ning otsustada, mis on sinu jaoks õige. Juhendame sind kogu ostu- ja paigaldusprotsessi vältel. Pärast lugemist tead, millele tähelepanu pöörata, kui kohtud müüjaga ja saad hinnapakkumise.

Mida head on soojuspumbas?

Kui sul on maasoojuspump, ei pea sa piirduma ainult maja kütmisega. Saad jahutada oma magamistuba või päikese käes kuumenevat tuba. Oma küttesüsteemi saad täiendada peaaegu kõigega, mis annab soojust, ning muutuda sõltumatuks nii kütmise, sooja vee kui ka jahutamise osas. Kui otsustad lisada päikesepaneelid, oled sõltumatu ka elektri osas. Kohapeal toodetud energia on meie arvates parim valik.

Tasuta ja taastuv energia

Soojuspump töötab taastuvate energiaallikatega, mis on täiesti tasuta. Mõtle sellele: energiat on meie ümber väga palju. Puudus pole mitte energiast, vaid viisidest, kuidas seda koguda ja kasutada. Soojuspump on suurepärane viis energia ammutamiseks maa seest, veest või õhust ja selle kasutamiseks kodu soojendamiseks.

Säästab raha

Soojuspumbaga säästad mitte ainult keskkonda, vaid ka küttekulusid. Soojuspumbaga võid säästa kuni 85% kütmise ja sooja vee kuludest. See kasutab vähe elektrit oma tööks, kuid annab vastu palju rohkem energiat.

Suured hooned

Kui teil on suurem hoone, siis saad meilt nõu sobiva lahenduse valikul. CTC soojuspumpi on võimalik ühendada kaskaadi kuni kümme seadet, mis on selles valdkonnas ainulaadne.

Võrdle soojuspumpa teiste soojusallikatega

Mõned olulised asjad küttesüsteemi valikul: kui suur pindala vajab kütmist, kui palju tarbitakse sooja vett, milline küttesüsteem majal praegu on, kus piirkonnas sa elad ja milline on ümbritsev keskkond.

 

Veepõhine, elektriline või õhupõhine küte?

  • Veepõhine küte radiaatorite või põrandkütte torudega: See on kõige levinum ja tavaliselt kõige energiatõhusam viis maja kütmiseks. Vett soojendab soojuspump, kaugküte, katel või elekter.
  • Elektriküte radiaatorite või põrandkütte kaudu: Ühendatud otse elektrivõrku.
  • Õhupõhine küttesüsteem: Ei vaja radiaatoreid, kuid vajalik hea õhuringlus kõikides ruumides. Sise- või välisõhku soojendatakse erinevate tehnoloogiatega.

Soojuspumbad

CTC soojuspump kogub taastuvat energiat välisõhust, maapinnast või veest ja võib säästa kuni 85% sinu energiakuludest. Saad ühtlase ja mugava soojuse aastaringselt. Ainus tingimus on, et majal peab olema veepõhine küttesüsteem. Iga soojuspumba tarbitud kWh elektri kohta annab see tagasi 4–5 kWh energiat.

Teine CTC soojuspumpade eelis on võimalus luua kuni kümnest erinevast kütteallikast koosnev süsteem. Näiteks liita soojuspumbaga veesärgiga puukamina või puidukatla lisakütteks. Samuti saad soojendada basseini või jahutada ruumi. Kui sul on päikesepaneelid, oled sisuliselt suure osa aastast elektri ja soojuse osas sõltumatu.

Pelletikatel või puidukatel

Pelletid ja puit on odavamad kui elekter ja kaugküte, kuid katlaga kütmine nõuab palju tööd. Kui sul on tasuta puit, saad ka tasuta soojust, kuid see on töömahukas. Pelleti või puidu põletamisel tekib ka õhusaastet, mis võib olla kahjulik nii tervisele kui ka keskkonnale.

Kaugküte

Kaugkütte hind on tavaliselt madalam kui elektril, kuid see sõltub paljuski elu- ja asukohast. Kõige odavam on kaugküte tiheasustusaladel, kus võrku on kaua arendatud ja tootmiskulud saab madalad hoida. Kaugküte on mahuprojekt – vett soojendatakse keskkatlamajas ja seda pumbatakse kõrge rõhu all igasse majapidamisse. Energiaallikaks on tavaliselt biokütused – põletatav jäätmematerjal või metsaraiejäägid.

Elektriküte

Elekter on kütteallikatest kõige kallim ning arved on eriti suured talvel. Elektrihinnad võivad aasta jooksul palju kõikuda ning kulude kontrollimine võib olla keeruline. Eeliseks on see, et investeeringud piirduvad elektriradiaatorite või küttekaablite paigaldamisega.

Õhksoojuspump

Kõige tavalisem on õhk-õhk soojuspump, mis võtab energiat välisõhust. Süsteemi tuleb täiendada boileriga, sest õhk-õhk soojuspump vett ei soojenda. Soojuspumba siseosa paigaldatakse kodus sobivaimasse asukohta. Kõigis ruumides peab olema hea õhuringlus, et soojus jõuaks igale poole. Tihti tuleb kaugematesse tubadesse lisada elektriradiaatorid. Teine võimalus on väljatõmbeõhu soojuspump, mis töötab koos veepõhise küttesüsteemiga. Pump võtab soojust siseruumist ja soojendab ka tarbevett. Selle lahenduse jaoks peab majas olema korralik ventilatsioonitorustik ja värskeõhuklapid, vastasel juhul see ei sobi.

Soojuspump on parem keskkonnale

Soojuspumbad on vähendanud ostetud elektri vajadust tuhandetel majapidamistel. Soojuspump ise tarbib vähe elektrit, kuid annab vastu mitu korda rohkem energiat.

Soojuspump suudab energiat ammutada mitmel erineval moel. Energiat leidub ja salvestub meie ümber kõikjal – kivimites, vees, õhus ja maapinna lähedal. Kõik saab alguse päikesest. Päike on energiallikaks, millist soojuspump suudab koguda ja selle majapidamises kasutatavaks soojuseks muuta. See on peaaegu imeline – isegi keset külma talve suudab soojuspump energiat ammutada ning soojust anda.

 

Maasoojusküte

Maasoojuspumbad

  • Sobib eramutele
  • Väike mõju krundile
  • Kõrge kasutegur
  • Mugav jahutusvõimalus

Kodu kütmine maasoojuspumbaga võib anda kuni 85% kokkuhoidu. Paigaldamine nõuab maakollektori paigalduseks vaba maapinda või puuraukude rajamist. Maasoojussüsteem ammutab energiat päikesest, mis on passiivselt talletatud pinnasesse, kivimisse ja põhjaveesse. Põhjavesi võib sageli olla umbes kümne meetri sügavusel, kuid terve maja kütmiseks on vaja palju sügavamaid puurkaeve, tavaliselt kuni 100 meetrit.

Umbes 15 cm läbimõõduga puurkaevu paigaldatakse kollektortoru, mis toimib soojusvahetina.  Horisontaalne maakollktor pikkusega 300-2000 jm, milline sõltub pinnase tüübist, köetava hoone suurusest ja soojuspumba võimsusest paigaldatakse ca 1 m sügavusele ja 1 m laiusega toruvahega. Torus ringleb soojuskandja lahus, mis on tavaliselt etanooli ja vee segu.

Maasoojuspump on süsteemi süda, tagades soojuskandevedeliku ringluse. Juba nelja soojakraadi juures on temperatuur piisav, et pumba sees olev soojatundlik külmaaine hakkaks keema (aurustuma).

Külmaaine “keemisel” tekkiv aur surutakse kompressori abil kokku. Tekkinud soojus kantakse üle radiaatorites või põrandküttes ringlevale veele ning soojale tarbeveele (dušš, nõudepesu, pesu).

Maasoojuspumbaga saad säästa kuni 85% kütmise ja sooja vee energiakuludest. Maasoojuspumba kasutuskulud on väga madalad, mistõttu investeering tasub end tavaliselt ära mõne aastaga.

Soojuspumba paigaldamiseks on tavaliselt vaja luba. Uuri oma omavalitsusest, millised nõuded kehtivad sinu piirkonnas.

 

Maasoojuspump on süsteemi süda

Õhk-vesi soojuspumbad

  • Madalad paigalduskulud
  • Ei vaja kaevamist, puurimist
  • Kõrge kasutegur
  • Ei riku muru ega aeda

Õhk-vesi soojuspump muudab õhus oleva energia soojuseks ja tarbeveeks. Kuna õhk-vesi soojuspump ei vaja puurauke ega maakollektorit, on selle paigaldamine lihtne.

Kasutatav energia on tasuta, keskkonnasõbralik ja aitab vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid. CTC õhk-vesi soojuspumbaga saad säästa kuni 75% küttekuludest.

Õhk-vesi soojuspumpade kasutuskulud on väga madalad, mistõttu investeering tasub end tavaliselt ära mõne aastaga.

Õhk-vesi soojuspumbad töötavad ka siis, kui temperatuur langeb -20 °C-ni.

Soojuspumba välisseade paigaldatakse maja välisseina lähedale. Soojuspump sisaldab külmaainet, mis hakkab keema ja aurustub.

Soojuspumba paigaldamiseks on tavaliselt vaja luba. Uuri oma omavalitsusest, millised nõuded kehtivad sinu piirkonnas.

Õhk-vesi soojuspumbad töötavad ka siis, kui temperatuur langeb kuni -20 °C-ni.

Kuidas töötab soojuspump?

Soojuspump ammutab energiat maapinnast, õhust või veest – olgu suvi kuum või talv külm. Aga kuidas see tehnoloogia tegelikult töötab?

Tehnoloogia põhineb sellel, et soojuspump ammutab energiat ümbritsevast keskkonnast ja suunab selle küttesüsteemi. Soojuspumba süsteemis ringleb külmaaine, mille keemistemperatuur on väga madal. Selle temperatuur on alati ümbritsevast keskkonnast madalam, isegi väga madalatel temperatuuridel.

See väike temperatuurierinevus teebki tehnoloogia võimalikuks. Külmaaine kogub energiat ja hakkab keema, lõpuks aurustudes. Aur suunatakse kompressorisse, kus see surutakse kokku ning selle temperatuur tõuseb märgatavalt.

Sama efekt muudab rattapumba soojaks, kui pumpad rehvi. Kui kokkupressitud külmaaine on piisavalt kuum, suunatakse see soojuspumba süsteemi, mis soojendab ümbritsevat vett, mida saad kasutada maja või sooja tarbevee duši vee kütmiseks.

Kui külmaaine on oma soojuse ära andnud, tuleb see uuesti maha jahutada, et protsess saaks uuesti alata.

 

Näide soojuspumba tööprotsessist

  1. Kollektoritorus ringleb vedelik. See vedelik neelab soojust kivimist, pinnasest, õhust või veest.
  2. Soojusvahetis ehk aurustis kohtub vedelik külmaainega, mis aurustub.
  3. Kompressor suurendab külmaaine rõhku, tõstes sellega temperatuuri.
  4. Soojusvaheti (kondensaator) kannab soojuse üle hoonele.
  5. Külmaaine rõhk langeb ja protsess algab uuesti.

Nõuanded eduka soojuspumba ostuks

Oled otsustanud soojuspumba osta ja paigaldada? Siin on mõned väärtuslikud nõuanded enne, kui võtad ühendust müüjaga.

1. Mida arvestada müüja valimisel

Müüja on kõige olulisem kontakt nii enne, paigaldamise ajal kui ka pärast seda. Hea müüja vastutab kogu paigalduse eest. Kõik algab teie kütmist vajava hoone energiavajaduse väljaselgitamisest, millise järgi on võimalik pakkuda sobivat soojuspumbalahendust.

Kui see on tehtud, siis saab teha selge hinnapakkumise, mis sisaldab kõike vajalikku. Suhtleme igapäevaselt oma partnerite (edasimüüjate) ja kohalike küttesüsteemide paigaldajatega, et neid igati toetada ja tagada, et oleksid oma paigaldusega rahul.

Mõned paigaldajad on spetsialiseerunud soojuspumpade paigaldamisele, sest selleks on vaja nii teadmisi kui ka kogemusi täpse energiakalkulatsiooni ja kvaliteetse paigalduse tegemisel. Oluline on valida usaldusväärne partner, et tagada küttesüsteem, mis annab maksimaalse tõhususe parima hinnaga. Meie koostööpartnerite info leiad kodulehelt https://ctc-soojuspumbad.ee/#edasimuuja.

2. Veendu, et saad täpse energiakalkulatsiooni

Müüja koostab energiakalkulatsiooni spetsiaalse programmi abil. Arvesse võetakse hinnanguline aastane tarbimine ja leitakse sinu jaoks sobivaim soojuspump ning paigalduslahendus. Kalkulatsioonis tuuakse välja ka eeldatav kollektorite pikkus ja puurkaevude sügavus ning näidatakse, kui kiiresti investeering tasub end ära.

3. Oluline mõiste: aastane kasutegur

Aastane kasutegur näitab, kuidas süsteem tegelikult sinu kodus töötab. Eesmärk on, et paigaldatud soojuspump annaks võimalikult palju energiat võimalikult madalate kuludega. On olemas ka näitajad, mis kirjeldavad pumba töö efektiivsust laboritingimustes (COP, SCOP).

Kui lihtsalt ja otse võrrelda neid näitajaid ilma kohalikke olusid arvesse võtmata, võib süsteemi valesti hinnatud saada. Tegelikkuses sõltub pumba tõhusus just teie kodu eripärast. Müüja aitab sul arvutada aastase kasuteguri.

4. Mõõda oma sooja vee vajadus õigesti

Kui palju sooja vett kasutad? Soe vesi moodustab küll väikese, aga väga olulise osa pumba kogukuludest. Kulu peab jääma madalaks ning vett peab jätkuma ka siis, kui peres on mitu vanni- või duššikasutajat ja väljas on -20°C.

Uus soe vesi peaks kiirelt soojenema. Kui sul on suur vann, võib vaja minna spetsiaalselt sellele kohandatud soojuspumpa või isegi lisaboilerit.

5. Kontrollnimekiri pakkumiste võrdlemiseks: jälgi neid punkte

Odav ja “hea” hinnapakkumine võib jätta arvestamata olulisi asju. Uuri pakkumist hoolikalt ja kasuta allolevat kontrollnimekirja.

Hinnapakkumine peaks sisaldama selget energiakalkulatsiooni, mis lähtub teie olukorrast. Ära keskendu ainult paigalduskulule – tähtis on kogu süsteemi sääst ajas, nagu kalkulatsioon näitab!

Pakkumine peab sisaldama selget soovitust, milline soojuspump sobib. Peab olema täpselt märgitud, mis on sisaldub hinnas ja mis mitte.

Kontrollnimekiri:

  • Kuidas on arvutatud energiatõhusus?
  • Kas sisaldub järelkontroll?
  • Kas kõik vajalikud materjalid ja tööaeg, aia taastamine on hinnas?
  • Kas vanade katelde, pumpade ja radiaatorite eemaldamine on hinnas?
  • Kas kõik elektritööd on hinnas?
  • Kas hinnas on betoonplaadi või muu aluse valamine õhk/vesi-soojuspumba jaoks ning kondensaadi äravoolu ühendamine?
  • Kui palju meetreid torustikku on hinnas ning kui palju maksab lisatoru?
  • Millised garantiid ja kindlustused on hinna sees?
  • Kas vahetatakse ka radiaatorid?
  • Kas kõik osad on täpselt kirjeldatud ja ajastatud?
  • Kas tööde teostamise ajakava on märgitud?
  • Kas müüja aitab sul lubasid taotleda ja paberid täita, et sul jääks vaid allkiri anda?

6. Kui kaua paigaldus kestab?

Tavaliselt võtab paigaldus aega paar-kolm päeva ning enamasti ei pea elektrit majas välja lülitama kauemaks kui paariks tunniks. Kui vaja paigaldada lisaseadmeid, nt uusi radiaatoreid, võib see tööaega pikendada. Uuri müüjalt ja küsi hinnangut.

7. Kaasas olevad garantiid ja kindlustus

Kõik võib juhtuda – kuigi me teeme kõik endast oleneva, et sinu soojuspump töötaks muretult kogu oma eluea vältel. Soovime, et tunneksid end oma ostu ja CTC-ga täiesti turvaliselt. Uuri oma esindajalt, mis just sinu olukorras kehtib.

Targad lisafunktsioonid sinu soojuspumbale

Kaugjuhtimine

myUplink rakendusega saad oma süsteemi jälgida ja juhtida otse nutitelefonist. Näiteks saad reguleerida temperatuuri või saada teavituse rikke korral. myUplink rakenduse saab tasuta alla laadida kõikidest äpipoodidest.

myUplink võimaldab sul juhtida oma kodu ka puhkusel olles – alanda temperatuuri, kui oled kodust ära, ja tõsta seda, kui oled teel koju.

 

CTC SmartControl

See funktsioon tagab, et küte, soe vesi ja ventilatsioon on alati optimaalsed.

Süsteemi tuumaks on CTC SmartControl Gateway, mis on keskjaam ja suudab juhtida kuni seitset vabalt valitavat juhtmevaba lisaseadet. Valikus on mitu nutikat lisaseadet: päikesepatareiga toidetav juhtmevaba ruumiandur ning multifunktsionaalne lüliti, millega saab juhtida näiteks lisasooja vee valmistamist.

Saadaval on ka niiskus- ja CO2-andurid, mis võimaldavad nõudluspõhist ventilatsiooni. Niiskusandur suurendab automaatselt ventilatsiooni , kui niiskus suureneb duši või pesuruumis. CO2-andur vähendab ventilatsiooni, kui kedagi kodus pole, ning suurendab seda, kui näiteks külalised on külas.

CTC SmartControl tagab alati optimaalse ventilatsiooni ja hea õhukvaliteedi, hoides samal ajal ventilatsiooni ja tarbimise õigel tasemel.

 

Basseini kütmine

Basseinid on aedades üha levinumad. Ujumismugavuse tagamiseks tuleb basseini soojendada – ja kui sul on paigaldatud CTC soojuspump, pole see mingi probleem.

Väikese lisaseadmega saad hoida basseinis Vahemere-temperatuuri kogu hooaja vältel. Kuna küttevajadus suvel väheneb, saab soojuspump energiat suunata basseini kütmiseks palju madalama kuluga.

 

Tasuta jahutus suvel

Tasuta jahutus ehk passiivne jahutus saadakse selliselt, et maasoojuspump toob soojal ajal maas oleva jaheduse tuppa. Liigne soojus suunatakse tagasi maakollektorisse (puurkaevu), mis suurendab süsteemi efektiivsust külmemal perioodil.

Õhkkalorifeeri ühendamisel soojuspumbaga kasutatakse suvel jahutamiseks maas olevat jahedust. See tähendab väga väikeseid investeeringu- ja kasutuskulusid võrreldes tavalise konditsioneeriga.

Selleks, et tasuta jahutust oleks lihtne kasutada, oleme välja töötanud mugava lisaseadme CTC EcoComfort. Seade on tehases komplekteeritud ja seda on lihtne süsteemiga ühendada. Jahutusfunktsiooni juhitakse täielikult juhtseadmest, kus saad ise määrata, millal ja kuidas jahutust kasutatakse.

 

Soojuspump – sinu küttesüsteemi süda

Ühenda ja täienda oma küttesüsteemi peaaegu kõigega, mis annab soojust. Tulevikukindlus Energy Flexiga.

On tavaline, et soojuspump liidetakse teiste seadmetega, et luua mitme funktsiooniga kütte- ja energiasüsteem: päikesepaneelid – basseiniküte – pelletikatel – kaminad – puukatel – siseruumide moodul.

Kõrge kasuteguriga, muudetava kiirusega soojuspumbad muudavad CTC GSi 600 sarja ja CTC EcoAir 600M sarja oma klassi parimateks.

Kui valid CTC soojuspumba, saad lisaks Rootsi kvaliteedile ka palju suurema vabaduse valida tulevikus oma kütteallikaid tänu sisseehitatud EnergyFlexile.

Investeerides CTC soojuspumpa, võid kindel olla, et paigaldad ühe kõige töökindlama ja kauakestvama soojuspumba turul. Arendus ja tootmine toimuvad meie tehases Smålandis, Rootsis, kus kvaliteet ja innovatsioon käivad käsikäes.

Kui valid CTC soojuspumba, on sul tänu sisseehitatud EnergyFlexile võimalus oma küttesüsteemi tulevikus hõlpsalt laiendada.

 

 

Sisukord

Erinevate kütteainete aasta kulu arvestus
 
Maja andmed
Maja m²
Küttevõimsus W/m² W/m²
Sooja vee kulu ööpäev L/ööpäev
Maja küttevõimsus : kW
Energiakulu küttele : kWh
Energiakulu sooja veele : kWh
Energiavajadus kokku : kWh
Kütteliigi hinnad Ühiku hind Kogus Aasta maksumus
Maasoojuspump EUR/kWh kWh   EUR
Õhk-vesisoojuspump EUR/kWh kWh   EUR
Gaas EUR/Nm³ m3   EUR
Tsentraalküte EUR/MWh MWh   EUR
Pellet EUR/tonn T   EUR
Õli EUR/l L   EUR
Elekter EUR/kWh kWh   EUR
Puit (tavakatel) EUR/m³ m3   EUR
Puit (puugaas) EUR/m³ m3   EUR

Erinevate kütteainete aasta kulu arvestus
 
Maja andmed
Maja m²
Küttevõimsus W/m² W/m²
Sooja vee kulu ööpäev L/ööpäev
Maja küttevõimsus : kW
Energiakulu küttele : kWh
Energiakulu sooja veele : kWh
Energiavajadus kokku : kWh
Kütteliigi hinnad Ühiku hind Kogus Aasta maksumus
Maasoojuspump EUR/kWh kWh   EUR
Õhk-vesisoojuspump EUR/kWh kWh   EUR
Gaas EUR/Nm³ m3   EUR
Tsentraalküte EUR/MWh MWh   EUR
Pellet EUR/tonn T   EUR
Õli EUR/l L   EUR
Elekter EUR/kWh kWh   EUR
Puit (tavakatel) EUR/m³ m3   EUR
Puit (puugaas) EUR/m³ m3   EUR

Leia edasimüüja